Kas
29

Georg Simon Ohm Kimdir? Buluşları ve Hayatı

Georg Simon Ohm Kimdir? Georg Simon Ohm Buluşları

Erlangen 16 Mart 1789 – 6 Temmuz 1854 Münih

→ Alman fizikçi, bir telden geçen akımın, geçtiği alanla doğru orantılı ve uzunluğuyla ters orantılı olduğunu tesbit ederek gerilim, akım ve direnç arasında ki bağlantıyı buldu(V=IxR). Bu buluşu “Ohm Kanunu” ismiyle, bilim dünyasında yaygın olarak kullanılmaktadır.
→ Ohm, iletkenden geçen elektrik akımını bir borudan geçen sıvıya benzeterek elektrik miktarını, şiddetini, elektromotor kuvveti kesin bir şekilde tanımlayarak, elektrokinetik olaylar için bilimsel terimler ortaya koydu.
→ 1830’da AC Becguell’in çalışmalarından habersiz olarak pillerdeki kutuplama olayını açıkladı.
→ 1843’te insan kulağının çeşitli titreşimler arasında, sinüsoidal titreşimleri ayrıt ederek algılayabileceğini ispatladı ve canavar düdüklerinin teorisini kurdu.
→ Belirli kesit ve uzunluktaki, belirli bir madenden yapılmış bir teli standart seçerek, öbür teller için bugün ‘direnç’ denilen özelliği “indirgenmiş uzunluk” adıyla tanımladı ve ünlü yasası olan “Akım Şiddeti = Elektroskopik Kuvvet / İndirgenmiş Uzunluk” biçiminde açıkladı.
Daha sonra bir elektrik devresinde, elektromotor gücünün dağılımını keşfederek direnç, elektromotor kuvveti ve akım şidddeti arasındaki bağlantıyı buldu.
→ Buluşları ilk önce ilgiyle karşılanmamıştı.Georg Simon Ohm, bu ilgisizlik karşısında görevinden uzaklaşmıştı. Daha sonra buluşlarının değeri kabul görülerek kendisine “Copley Ödülü” verildi.
→ Ölümünden yaklaşık otuz yıl sonra adı direnç birimine verilerek onurlandırıldı.

Georg Simon Ohm’un Hayatı

→ Georg Simon Ohm, 16 Mart 1789’da Erlangen şehrinde doğdu. 6 Temmuz 1854 Münih’te öldü.
→ Çocukluğunda babasının yanında çalıştı. Öğrenimini bitirip, matematik ve fizik öğretmeni olarak hayata atıldı.
→ Köln Kolejinde ve Berlin Harp Okulunda öğretmenlik yaptıktan sonra, 1833’te Nürnberg Politeknik okulunda ve 1849’da Münih Üniversitesinde fizik profesörü olarak hayatına devam etti.

Etiketler:, ,

Kategori Bilim, Elektrik Mühendisliği, Elektronik Mühendisliği, Genel