Eki
29

Nikola Tesla Kimdir? En İyi Buluşları Neler

Nikola Tesla Kimdir? En İyi Buluşları Neler

Elektrik üzerine yaptığı sayısız deneyler ve buluşlar vardır. 7 Ocak 1943 yılında kendisine ait patent aldığı 700 buluşla en çok patent sahibi kişi olarak dünya tarihine geçmiştir.


Babası bir papaz olan Tesla’nın annesi okuyup yazamamasına karşın, halk arasında pratik ev gereçleri mucidi olarak bilinirdi. Nikola’ya göre annesi, yaratıcı dahi olmaya adaydı. Babası her zaman papaz olmasını istiyordu, Tesla ise mühendislik okumayı istiyordu. Tesla ölümcül bir hastalık sırasında mühendislik okursam çok daha iyi olurum demiş, babası da onu kıramamıştır. Annesinin de desteğine sahip Tesla, fizik ve matematikte bilgisini arttırırken Graz’daki Politeknik okuluna girdi ve Prag Üniversitesi’nde eğitimini sürdürdü. Yabancı teknik yapıtları okuyabilmek için, orada, yabancı dil kursunu sürdürdü. Anadili olan Sırpça ve ailece bildikleri Almancaya ek olarak İngilizce, Fransızca ve İtalyancayı da öğrendi.

  Nikola Tesla Başlıca Buluşları

AC Akımın yaratıcısıdır Nikola Tesla.

Elektriğin Kablosuz taşınabilmesini bulmuş ve bunu kanıtlamıştır.

Florasan lambayı, neon ışıklarını, hızölçeri, otomobillerdeki ateşleme sistemini, radarın temellerini, elektron mikroskobunu ve mikrodalga fırını icat etmiştir…

            Nikola Tesla Hayatı

Nikola ailedeki beş çocuktan biriydi. 5 yaşındayken abisi Dane(Daniel) vefat etmiştir. Nasıl öldüğü hakkında iki iddia var:
a) Nikola onu kiler kapısının önünde itince öldü
b) Sahip oldukları arap atı onu yaraladı ve böyle öldü.

Abisinin ölümü ona bazı davranışlarında takıntı haline gelmiş bazen de şizofrenik belirtiler doğurduğu söylenir.

4 kız kardeşi (Milka,Semina, Qaryı Angelina ve Merica) vardı.

Nikola Tesla hiç evlenmedi. Bekar ve cinsel isteksizliği bilimsel yeteneklerine yardımcı olduğuna inanıyordu.

Nicola Tesla Westinghouse adında bir iş adamıyla tanıştı, “Alternatif akım patentleri için bir milyon Dolar nakit ve ayrıca satış payı vereceğim” diyerek teklif önerdi. Satış payı, beygir gücü başına 2.5 Dolar olmak üzere anlaştılar. Daha Sonra Westinghouse ile yapılan bu anlaşmayı zor duruma düşen arkadaşı Westinghouse’a yardım olsun diye yırtıp atmıştır. Eğer bunu yapmasaydı şuan Trilyonlarca Dolar serveti olucaktı…

Etiketler:, ,

Kategori Elektrik Mühendisliği, Enerji, Genel